Różne rodzaje opieki

Depositphotos_11128610_original-1200x800.jpg

Kiedy przychodzi najlepszy czas, żeby wesprzeć seniora?

Osoby starsze starają się jak najdłużej być samodzielne. Przychodzi jednak taki czas, że wymagają pomocy rodziny albo profesjonalnego opiekuna.
Patrząc na inne kraje Europy Zachodniej wiemy, że o pomoc w niewielkim zakresie proszą już osoby po 60 roku życia, które nie są niedołężne czy schorowane.
Zanim przyjdzie czas, ze nie będziemy samodzielni, a taki czas może nadejść, pamiętajmy, ze możemy skorzystać z pomocy opiekunów, którzy razem z nami pójdą do sklepu i przyniosą nasze zakupy, pomogą nam w domowych obowiązkach, które zaczynają być bardzo męczące, mogą nam potowarzyszyć w czasie wolnym, pójść na spacer, porozmawiać.
Istnieje kilka rodzajów opieki nad osobami starszymi. Wybór odpowiedniej formy wsparcia jest uzależniony od potrzeb. Dlatego warto znaleźć sprawdzonego opiekuna, którego senior zaakceptuje, przyzwyczai się a z czasem zaufa.

Opieka godzinowa
To rozwiązanie jest dobre dla osób, które mogą liczyć na wsparcie ze strony rodziny. Często jest to wybierana opcja przez dzieci, które mieszkają z rodzicami albo często ich odwiedzają ale martwią się, co się dzieje z najbliższym podczas godzin, które spędzają w pracy.
Opiekun, który przychodzi do podopiecznego dba o to, żeby senior miał podane leki o odpowiedniej godzinie, żeby zjadł i żeby przyjmował odpowiednią ilość napojów. W tym czasie kiedy rodzina pracuje, senior wraz z podopiecznym spędzają razem czas. Mogą iść na zakupy, do lekarza, na spacer. Opiekun przychodzi w wyznaczone dni i godziny wedle ustalonego grafiku i stara się w ustalonym czasie wykonać wszelkie niezbędne czynność, które są potrzebne u danej osoby.

Opieka weekendowa
W czasie kiedy pogoda robi się ładna mamy możliwość wyjechać gdzieś na weekend sami czy z rodzina. Jeżeli na co dzień zajmujemy się rodzicami albo innymi starszymi osobami jest nam ciężko czy wręcz nie jest to możliwe żeby pogodzić jakikolwiek wyjazd z opieką. W takim przypadku możliwa jest pomoc opiekuna w wyznaczonym terminie weekendowym. Najlepiej taka potrzebę zgłosić na tyle wcześniej żeby można było wysłać opiekuna na wcześniejsze poznanie się z podopiecznym zanim przyjdzie ten pierwszy weekend. Opiekun przychodzi w wyznaczonych godzinach. W razie takiej potrzeby opiekun może tez zostać na weekend i zanocować w domu z podopiecznym. W przypadku osób poruszających się i samodzielnych opiekun może być wsparciem, towarzyszem w „ małych podróżach” – po korytarzu, do sklepu, czy do parku jak i większych eskapadach – do lekarza, na mini wycieczkę, czy do kina. W przypadku osób częściowo lezących opiekun pomoże we wszelkich czynnościach higienicznych, w przygotowaniu i podaniu posiłku jak również w podaniu niezbędnych leków.

Opieka doraźna
W okresie świątecznym czy tez urlopowym często spotykamy się z potrzebą znalezienia odpowiedniej osoby dla seniora podczas naszej kilku tygodniowej nieobecności. Na taki czas jest kilka możliwych rozwiązań. Opiekun może przyjechać w sytuacji awaryjnej na większą ilość godzin jednego dnia, może zamieszkać z podopiecznym np. na tydzień, czy być wsparciem w różnych, z góry nieokreślonych godzinach i dniach.

Opieka nocna
W sytuacji, kiedy potrzebna jest opieka na noc przyjeżdżający opiekun czuwa przy osobie wymagającej pomocy. Taka usługa jest często propozycją dla chorych cierpiących na chorobę Alzheimera. Takie osoby często chorują na bezsenność. Idealny opiekun powinien być czujny i łatwo radzić sobie z nadchodzącą sennością..W takim przypadku ważne jest przygotowanie nawet rozkładanej leżanki / łózka tuz obok pacjenta, żeby opiekun mógł w nocy rozprostować nogi, ale był jak najbliżej podopiecznego. W czasie opieki nocnej ważne jest żeby wszelkie obowiązki, które mają być spełnione przez opiekuna były jasno zakomunikowane. Jeżeli trzeba wybudzić podopiecznego i podać mu leki, czy podprowadzić do łazienki, czy zmienić pampersa, czy tez rano podać śniadanie warto przygotować na kartce informacje i zdania oraz niezbędne instrukcje do obsługi sprzętów domowych czy precyzyjnych działań wynikających z przyzwyczajeń podopiecznego.

Opieka z zamieszkaniem
Innym rodzajem usługi jest opieka z zamieszkaniem, która potrzebna jest często osobie samotnej lub niesamodzielnej. W przypadku kiedy szukamy opiekuna na stałe warto zwrócić uwagę, żeby była to osoba sprawdzona, uczciwa, z referencjami i polecana. Osoba, która zamieszka z podopiecznym oprócz wszystkich czynności, które powinien umieć wykonać opiekun osób starszych będzie stałym towarzyszem seniora. Dobrze, kiedy jest to osoba pasująca charakterologicznie, o dobranym odpowiednio temperamencie i wrażliwości. Dobrze tez żeby opiekun umiał gotować i dbać o porządek w domu podopiecznego. Czasami stosuje się opiekę zamienną. W przypadku takich przypadków jak choroby otępienie sprawowanie opieki przez stałego jednego opiekuna jest bardzo trudne. Są to choroby obciążone ciągłym czuwaniem, często kontakt z podopiecznym jest ograniczony, niekiedy mocno utrudniony. Wówczas stosuje się inne rozwiązanie. U podopiecznego pracują dwie niezmienne opiekunki, które wymieniają się co dwa lub trzy tygodnie przekazując sobie niezbędne informacje. Ważne żeby podczas zamiany mieć wszelkie dane o ewentualnych zmianach czy postępach w chorobie i stanie pacjenta.

Najważniejsze, żeby pamiętać, ze rozwiązania pomocy powinny być elastyczne i mają służyć potrzebującym. Przedstawiona klasyfikacja często jest płynna i warto zastanowić się jakiej pomocy potrzebujemy oraz w jakim wymiarze i pod te potrzeby znaleźć odpowiedniego opiekuna i dopasować odpowiednią ilość godzin.

Best Care Logo

Copyright 2023 - Best Care - Opieka seniora, osób starszych Warszawa