Ubieranie seniora – o czym trzeba pamiętać

best-care-warszawa-opieka-ubieranie-seniora.jpg

 

Dla starszego człowieka wykonywanie prostych czynności może często stanowić problem. Tak jest z codziennym ubieraniem się. Kiedy kręgosłup niedomaga, gdy trudno się pochylić, a ręce i dłonie są osłabione nie lada wyzwaniem może być zawiązanie sznurowadeł, zapięcie guzików, założenie rajstop czy skarpet.

Jak opiekun lub opiekunka mogą wesprzeć w takich sytuacjach starszą osobę? Jakie ubrania i buty wybierać dla seniora, a jakich nie powinno być w jego garderobie? Poznaj praktyczne wskazówki i odkryj pomocne akcesoria, z których warto skorzystać.

 

Odzież dla seniora – jaka jest odpowiednia?

Wygodna

Ubranie dla osoby starszej powinno być przede wszystkim wygodne i nie krępować jej ruchów. Senior nie powinien zakładać spodni, które są zbyt wąskie i mocno opinają nogi. Kobiety nie powinny nosić zbyt obcisłych, uciskających nogi rajstop. Takie ubranie nie tylko utrudnia swobodne poruszanie się. Może też wzmagać problemy z krążeniem i sprzyjać powstawaniu powszechnej przypadłości, jaką są żylaki. Dobrze, by w szafie seniora znalazły się też luźniejsze bluzki, koszule, czy swetry.

Ważny jest również wybór wygodnych butów, czyli takich, które wykonane są z miękkich materiałów i mają płaską podeszwę lub bardzo niski i szeroki obcas. Jeśli starsza osoba ma halluksy, możemy zasugerować jej zakup butów ze sklepu ortopedycznego.

Łatwa do założenia

Odzież dla seniora powinna być łatwa do założenia. Osoba starsza nie może pochwalić się już taką sprawnością, jak dawniej. Problemy z kręgosłupem, osłabione ręce i dłonie sprawiają, że zapięcie guzików, czy zawiązanie sznurowadeł może być dla niej dużym problemem. Zamiast zamka błyskawicznego, guzików i innych zapięć doskonale sprawdzą się spodnie i spódnice na gumce. Jeżeli wybieramy sweter z guzikami, zwróćmy uwagę, by były one duże i łatwiejsze do uchwycenia. Bluzki i inne części ubrania wkładane przez głowę powinny mieć szeroki dekolt, który ułatwi ich zakładanie. Buty lepiej wybierać wsuwane, bez sznurowadeł.

Łatwe do założenia ubranie ma szczególne znaczenie w przypadku seniorów chorych leżących, niezdolnych do samodzielnego poruszania się. Wybór odpowiedniego ubrania, bez guzików i suwaków, ułatwi opiekunowi lub opiekunce opiekę nad seniorem. W przypadku takich podopiecznych należy też zadbać, by stopy chorego nie marzły. Najlepsze będą tu bawełniane skarpetki.

Z naturalnych materiałów

Opiekunka seniora powinna zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonane jest jego ubranie. Skóra starszej osoby jest delikatna, dlatego lepiej unikać materiałów szorstkich, takich jak czysta wełna, poliester lub akryl. Wybierajmy ubrania, które są uszyte z naturalnych, przyjemnych w dotyku tkanin, jak bawełna, len, jedwab. Są one przyjazne w kontakcie ze skórą, nie uczulają i nie podrażniają. Tkaniny ze lnu mają dodatkowo działanie antyalergiczne i antybakteryjne.

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając ubranie dla seniora?

Odzież starszej osoby musi być przede wszystkim czysta i schludna. Nie zapominajmy jednak, że osoba starsza może mieć swoje ulubione kolory i swój własny gust. Weźmy pod uwagę jej upodobania. Nie zmuszajmy podopiecznego do zakładania rzeczy, które mu się nie podobają.

Ubiór ma nie tylko wymiar praktyczny, ale może być też sposobem na poprawienie nastroju. W dni świąteczne, przy okazji urodzin, imienin, wizyty kogoś z rodziny lub przyjaciół zadbajmy, by nasz podopieczny mógł poczuć się elegancko.

 

Strój dzienny dla seniora

Nawet jeżeli nasz podopieczny spędza większość czasu w domu i rzadko wychodzi nie powinien pozostawać cały dzień w stroju do spania. Codziennie rano powinien zdjąć piżamę i przebrać się w strój odpowiedni na dzień. Taki z pozoru drobiazg może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie starszej osoby. Przygotuje ją na nadchodzący dzień, doda energii i zachęci do podjęcia codziennych aktywności.

Jeżeli stan zdrowia podopiecznego wymaga leżenia w łóżku, można przebierać go rzadziej, w sytuacjach koniecznych ze względu na zachowanie higieny. Zbyt częste przebieranie seniora i zmiana pozycji z tym związana mogą być przyczyną niepotrzebnych dolegliwości i dyskomfortu.

 

Ubieranie seniora – kiedy i jak go wspierać?

Czy opiekunka seniora zawsze powinna pomagać mu w ubieraniu się? W dużej mierze zależy to od sprawności fizycznej naszego podopiecznego.

Jeżeli opiekujemy się chorym leżącym w łóżku nasza pomoc będzie niezbędna. Nawet jeśli nasz podopieczny może samodzielnie siadać lub obracać się zmiana ubrania może przerastać jego możliwości.

Jeżeli osoba starsza jest samodzielna i jest w stanie sama się ubrać – nie wyręczajmy jej w tym na siłę. Wprost przeciwnie – zachęcajmy do jak największej samodzielności. Wkładanie butów, zapinanie guzików, wiązanie sznurowadeł lub przebieranie się to dobra forma aktywizowania seniora. Dodatkowy wysiłek, jaki się z tym wiąże, ma duże znaczenie dla fizycznego dobrostanu osoby starszej. Pomaga na dłużej utrzymać motoryczną sprawność, ale też wspiera w rehabilitacji i w dochodzeniu do zdrowia po przebytych chorobach. Reagujmy dopiero wtedy, kiedy założenie jakiejś części ubrania będzie sprawiało podopiecznemu wyjątkowy kłopot.

Może się zdarzyć, że starsza osoba koniecznie będzie chciała ubrać się sama, a my dostrzeżemy, że nie do końca daje sobie z tym radę. Aby ją wesprzeć możemy zaproponować skorzystanie ze specjalnych urządzeń i akcesoriów dostępnych na rynku. Są proste w obsłudze i wyjątkowo przydatne.

 

Ubieranie seniora – pomocne akcesoria

W ofercie sklepów specjalistycznych można znaleźć szeroki wybór profesjonalnych przyrządów, które ułatwiają ubieranie seniora i sprawiają, że przebiega ono szybciej i sprawniej. Należą do nich:

  • pomocnik do ubierania się, który jest połączeniem chwytaka do ubrań oraz łyżki do butów –ułatwia zakładanie rozpinanych bluzek, swetrów, marynarek, żakietów oraz obuwia, jest przydatny dla osób, które mają trudności z poruszaniem górnymi partiami ciała;
  • przyrząd do zdejmowania butów – ułatwia ściąganie obuwia bez użycia rąk, sprawdza się w przypadku osób mających problemy ze schylaniem się i utrzymaniem równowagi oraz cierpiących na schorzenia kręgosłupa;
  • chwytak do rajstop – ułatwi naciągnięcie rajstop, niezastąpione urządzenie dla seniorów z dolegliwościami bólowymi bioder i kręgosłupa;
  • przyrząd do zakładania skarpet – umożliwia samodzielne założenie skarpet i pończoch; odpowiedni dla osób z bólami pleców, kolan albo bioder;
  • przyrząd do zakładania biustonosza – ułatwia kobietom utrzymanie i zapięcie haftek biustonosza;
  • sznurówki elastyczne spiralne – eliminują ucisk obuwia na stopę, który często zdarza się przy zwykłych sznurowadłach, zalecane dla osób cierpiących z powodu opuchniętych, obolałych stóp;
  • szydełko do zapinania guzików – pomaga w zapinaniu guzików lub zasunięciu zamka błyskawicznego, przeznaczone szczególnie dla osób cierpiących na ból palców, reumatyzm lub artretyzm.

 

Ubieranie seniora wiosną i latem

Opiekunka osoby starszej powinna zwrócić uwagę na taki dobór ubrania dla podopiecznego, by był odpowiedni do pory roku i temperatury.

Wiosną i latem, zwłaszcza w upalne dni, najlepiej sprawdzą się ubrania lekkie, luźne i wykonane z naturalnych tkanin, które łatwo przepuszczają powietrze. Jednocześnie nie powinny odkrywać zbyt dużych partii ciała. To ważne, by ograniczyć szkodliwe promieniowanie UV docierające do skóry. Z tego samego powodu wybierajmy ubrania w jasnych kolorach, które mniej przyciągają promienie słoneczne.

Równie ważny jest dobór butów, które powinny być lekkie, z odkrytymi palcami, na przykład sandały. W słoneczne dni dopełnieniem ubrania powinno być nakrycie głowy, chroniące ją przed nadmiernym nasłonecznieniem. Może to być lekka, bawełniana czapka z daszkiem, słomkowy lub lniany kapelusz, chustka.

Sprawdź również: Jak zadbać o seniora w czasie letnich upałów.

 

Ubieranie seniora jesienią i zimą

W sezonie jesienno-zimowym organizm osoby starszej szczególnie narażony jest na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Nagłe spadki temperatur, mroźna pogoda i silny wiatr – to pogoda, która dla seniora szybko może skończyć się przeziębieniem. Wybierając ubranie na te pory roku pamiętajmy też, że osoby starsze odczuwają chłód dotkliwiej niż osoby młode i zdrowe.

W doborze stroju na jesień i zimę ważna jest równowaga. Ubranie ma odpowiednio chronić naszego podopiecznego przed wiatrem i chłodem, ale jednocześnie nie można dopuścić do przegrzania organizmu. Dlatego najlepiej ubierać seniora warstwami, czyli „na cebulkę”. Po wejściu do rozgrzanego pomieszczenia można zdjąć warstwę odzieży. Na zimowe spacery ocieplany płaszcz lub puchowa kurtka powinny być dłuższe. Nie można też zapominać o szaliku, wełnianych rękawiczkach i czapce zakrywającej uszy. Przez głowę ucieka najwięcej ciepła.

Gdy senior przebywa w domu powinien być ubrany nieco cieplej, niż my. Można założyć mu dodatkowy sweter lub cieplejszą kamizelkę, a także ciepłe, grube skarpety.

Sprawdź również: Jesień i zima – trudny czas dla seniora.

 

Ubieranie seniora nie zawsze musi być kłopotliwe. Odpowiedni dobór ubrań i akcesoria pomagające w ubieraniu pozwolą naszemu podopiecznemu cieszyć się większą kontrolą także nad tym aspektem życia. Jak zawsze w opiece nad seniorem pamiętajmy też o dużej dozie cierpliwości, taktu i wyrozumiałości wobec podopiecznego. Wszystko to sprawi, że ubieranie będzie przebiegało sprawnie.

 

Photo: © Africa Studio – stock.adobe.com

Best Care Logo

Copyright 2024 - Best Care - Opieka seniora, osób starszych Warszawa